• Šikanovanie

• Link: https://www.odpisemeti.sk/     -  Na stránke nájdete základné veci o tom

Čo je šikana? ... Pre deti - Čo robiť, ak som obeťou šikany? ... Pre rodičov a učiteľov -Ako si všimnúť šikanu doma/v škole?

Nezostávaj potichu !!! V prípade potreby pomoci pri riešení problému so šikanovaním alebo poradenstvom v tejto oblasti, neváhajte kontaktovať Linku detskej istoty NON-STOP, BEZPLATNE a ANONYMNE na telefónnom čísle:

alebo emailom na adresu:

116111@ldi.sk

Pre deti

• Nezostaň v tom sám! Porozmýšľaj, komu sa môžeš vo svojom okolí zdôveriť, kto by sa vedel o teba postarať a zabezpečiť tvoju ochranu. Ubezpečujem ťa, že je dôležité to niekomu povedať, či už rodičom, priateľom, pani učiteľke... Aj v škole máš možnosť zájsť za školskou psychologičkou, ktorá ti poradí ako ďalej.

Pre rodičov a učiteľov

• Rozpoznanie varovných signálov je dôležitým prvým krokom v rámci opatrení proti šikanovaniu.
          • Spozorovanie šikanovania nie je také ľahké, pretože existuje viacero typov násilníkov. Niektorí násilníci sú obľúbení, zatiaľ čo iní sú skôr samotárski a majú iba pár priateľov. Niektoré deti sa uchyľujú k šikanovaniu, aby sami neboli obeťami šikanovania. Väčšinou sú to deti, ktoré majú za sebou nepríjemné zážitky, kde si zažili šikanovanie od druhých. Dôvodom ich správania môže byť snaha pomstiť sa alebo využívajú šikanovanie ako nástroj sebapresadzovania.
          • Agresori využívajú rôzne formy na zastrašovanie a kontrolu svojich obetí. Napríklad niektoré deti, ktoré šikanujú, sú veľmi rafinované v spôsobe ako útočia na svoj cieľ, zatiaľ čo u iných sú prejavy agresie viditeľné a čitateľné.

Kde ešte môžem nájsť pomoc pre seba alebo kamaráta:

Linky:  www.linkadeti.sk     0907 401 749; - každý pracovný deň od 14.00 do 20.00 hodiny; ANONYMNE.

www.ipcko.sk            in internetová poradňa - NON STOP 24/7; BEZPLATNE; ANONYMNE.

V našej škole: Školská psychologička

0918343048; psychologickazsvbielice@gmail.com - každý pracovný deň do 15:30;

možnosť prísť aj osobne (trieda na druhom poschodí).