• Školská psychologička

Fotoalbum s aktivitami našej psychologičky si môžete pozrieť tu.

Školská psychologička: Mgr. Kristína Hajdučíková

Kontakt:

E-mail: hajducikova.psychologicka@gmail.com

Miesto konzultácií: trieda na treťom poschodí (pri hudobnej triede)

Konzultačný deň: v priebehu týždňa PO-PIA podľa dohody

V akej situácii sa obrátiť na školskú psychologičku?

ŽIACI :

• ak sa potrebujete o niečom porozprávať a vyjasniť si niektoré veci a neviete, komu sa zdôveriť,
          • ak ti prekážajú pocity strachu, hanby, trémy pri učení, či vo vzťahoch s kamarátmi,
          • ak Vám nejde učenie ako by ste chceli,
          • ak sa cítiš často smutný, prípadne sa ti niečo smutné stalo a chceš sa o tom porozprávať,
          • ak ti niekto blízky zomrel alebo vážne ochorel,
          • ak sa doma vaši hádajú alebo rozvádzajú,
          • ak máte pocit, že sa Vám nič nedarí,
          • ak chcete lepšie spoznať seba samých a pracovať na osobnom raste,
          • ak Vás trápi nejaká rodinná situácia alebo vzťahy so spolužiakmi, kamarátmi alebo učiteľmi,
          • ak ti niekto ubližuje v škole, triede, na internete, či sociálnych sieťach, alebo doma v rodine,
          • ak sa cítiš sám,
          • ak Vás trápi akýkoľvek problém, s ktorým si neviete rady.

RODIČIA A UČITELIA:

• pri riešení problémov žiakov v správaní a učení,
          • ak hľadáte spôsob ako zlepšiť atmosféru v triede a vzťahy so žiakmi,
          • pri riešení problémov v sociálnych vzťahoch žiakov v triede,
          • pri pomoci deťom integrovaným v triedach s poruchami učenia a správania,
          • pri potrebe riešenia zmien v správaní (sebapoškodzovanie, šikanovanie, záškoláctvo, separácia, problémy so stravovaním a pod.) a prežívaní žiakov (smútok, zmeny nálad, strata zmyslu života, depresia, úzkosť, strachy, strata záujmov, tréma, hanba a pod.),
          • pri vzniknutej akútnej kríze a realizácii krízovej intervencie v škole, či rodine (úmrtie, rozvod, choroba a pod.), či pri pomoci spracovať traumatickú udalosť,
          • pri potrebe realizácie prednášok, workshopov, programov a besied na témy v oblasti výchovy a prevencie sociálno-patologických javov, či v oblasti sexuality, výchovy k partnerstvu a rodičovstvu, pre rozvoj osobnosti a medziľudských vzťahov,
          • pri kooperácii škola a rodina,
          • ak potrebujete informácie alebo odporúčanie inej odbornej pomoci, ktorá je mimo mojich kompetencií.

PRIEBEH SPOLUPRÁCE SO ŠKOLSKOU PSYCHOLOGIČKOU:

• Práca s deťmi buď skupinovo v rámci triednických hodín a tematických skupinových aktivít alebo individuálne na základe potreby dieťaťa samotného alebo žiadosti rodiča či učiteľa. Ďalšia spolupráca sa odvíja od konkrétnej potreby.
          • Môže mať podobu jednorazovej konzultácie alebo dlhodobej spolupráce. Prebieha na základe súhlasu konkrétneho žiaka a jeho rodičov a dohody so školskou psychologičkou. Obsah konzultácií je dôverný!!!
          • Ak by ma žiaci potrebovali kontaktovať iným spôsobom, môžu tak urobiť prostredníctvom e-mailu: hajducikova.psychologicka@gmail.com  Alebo ma navštíviť v mojej triede na treťom poschodí.
          • Učitelia ma môžu kontaktovať kedykoľvek počas pracovnej doby, prípadne tiež prostredníctvom uvedeného emailu.
          • Rodičia/zákonný zástupca: 1. kontakt uskutočnia prostredníctvom triedneho učiteľa alebo prostredníctvom tiež cez uvedený e-mail. Nasledujúca spolupráca bude prebiehať podľa spoločnej dohody.

NÁPLŇ PRÁCE ŠKOLSKEJ PSYCHOLOGIČKY:

Diagnostická činnosť: základná/orientačná diagnostika zameraná napríklad na zisťovanie príčin školskej neúspešnosti alebo vyhľadávanie nadaných žiakov, spoznávanie osobnosti žiaka, jeho schopnosti a vlastnosti.

Intervenčná činnosť: spolu s inkluzívnym tímom vytvárať podmienky pre uskutočňovanie pozitívnych zmien v osobnosti žiaka vo vzťahu k spolužiakom, učiteľom, rodičom, ako aj ku škole a učeniu. Tiež spolupráca s pedagógmi a rodičmi pri zmierňovaní problémov. Podpora a pomoc učiteľom a rodičom pri spracovaní ich postojov a prežívania, v súvislosti s určitými prejavmi správania u detí. Vytváranie intervenčných programov stimulujúcich zdravý osobný rast žiakov.

Preventívna činnosť:  pozorovanie žiakov v triedach za účelom odhalenia prípadných problémov. Preventívne programy podporujúce zdravý rozvoj osobnosti žiaka a programy prevencie sociálno-patologických javov. Realizácia prieskumov a anonymných ankiet s cieľom zistenia výskytu nežiadúcich javov a skvalitnenia podmienok v škole.

Poradenská činnosť: poskytovať konzultácie žiakom, rodičom a učiteľom, pomoc pri integrácii žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami a ich zapojení do vzdelávacieho procesu v škole.

ETIKA PRÁCE ŠKOLSKÉHO PSYCHOLÓGA

• Pri poskytovaní psychologických služieb žiakom, učiteľom, rodičom, výchovným poradcom, riaditeľovi, či iným pracovníkom školy, ktorí sa podieľajú na výchove a vzdelávaní, sa školský psychológ riadi etickým kódexom práce psychológa, ako aj etickým kódexom práce školského psychológa.
          • Všetky informácie, ktoré získa psychológ v rámci výkonu profesionálnej psychologickej činnosti, sú dôverné. Ak si to situácia vyžaduje, informácie poskytuje len so súhlasom zákonného zástupcu a v prípade l, že je žiak plnoletý, tak so súhlasom žiaka. To platí aj pri podávaní informácií štátnym orgánom alebo orgánom verejnej moci. Výnimkou môže byť informácia, ktorá by v prípade jej neoznámenia mohla viesť k ohrozeniu psychického alebo fyzického zdravia žiaka alebo inej osoby. V tomto prípade má psychológ oznamovaciu povinnosť. Oznamovacia povinnosť znamená, že existujú natoľko závažné situácie, ktoré psychológa zbavujú mlčanlivosti, ak sa o nich dozvie. Napríklad pri sexuálnom zneužívaní v rodine alebo ak sa na žiakovi pácha trestný čin.