• Školský vzdelávací program

        • Poznať a vedieť, aby sme si v živote vedeli

          pomôcť a kráčať tým správnym smerom...

           

          Vyučovací jazyk: slovenský

          Študijná forma – denná

          Druh školy: štátna  

           

           

          Predkladateľ:

          Názov školy : Základná škola

          Adresa : Športovcov 372/21, 958 04 Partizánske

          IČO : 36125679

          Riaditeľ školy : Mgr. Adriana Minarovjechová

          Koordinátor pre tvorbu ŠVP : Mgr. Gabriela Dragulová

          Kontakty: 038/7409559, skola@zsvbielice.edu.sk

           

           

          Zriaďovateľ:

          Názov:  Mesto Partizánske

          Adresa : Nám. SNP 212/4, 958 01 Partizánske

          Kontakty : 038/5363057

           

          Platnosť dokumentu od : 1.9.2008

           

                                      Podpis riaditeľa

           

          1. Všeobecná charakteristika školy

           

          1. Veľkosť  školy 

               Sme plno organizovaná škola s 1. až 9. postupovým ročníkom, ktorá bola otvorená 1.9.1962. Od 1.1.2002 sme škola s právnou subjektivitouNachádzame sa v Partizánskom, časť Veľké Bielice, v tichom, príjemnom prostredí s množstvom zelene. Škola sa člení na prvý a druhý stupeň, v ktorých sa vzdelávanie realizuje samostatnými na seba nadväzujúcimi vzdelávacími programami. Prvý stupeň tvoria prvý až štvrtý ročník, druhý stupeň piaty až deviaty ročník. Základnú školu navštevuje približne 200 žiakov, priemerný počet žiakov v triedach je 20. Súčasťou školy je Školský klub detí s dvoma oddeleniami a Školská jedáleň.

           

          1. Charakteristika žiakov

               Škola je zaradená do V. školského obvodu mesta Partizánske. Základnú školu navštevujú žiaci z Veľkých Bielic, Malých Bielic, Návojoviec a Brodzian. Medzi nimi sú aj žiaci s poruchami učenia, žiaci so zdravotným postihnutím ale aj nadané deti, ktoré sa každoročne umiestňujú na popredným miestach vo vedomostných, umeleckých a športových súťažiach.

           

          1. Charakteristika pedagogického zboru

               Na škole vyučuje dlhodobo  17 učiteľov, spoločne mladí aj skúsení pedagógovia. Všetci učitelia sú plne kvalifikovaní, 8 uč. absolvovalo I. kvalifikačnú skúšku, niektorí absolvovali priebežné a cyklické vzdelávanie: Etickú výchovu pre 1. stupeň – 6 učiteľov, Využitie IKT vo vyučovacích predmetoch (FIT učiteľa). V škole pracuje výchovný poradca a špeciálny pedagóg, ktorí pomáhajú deťom a rodičom. Pri vyučovaní žiakov so zdravotným postihom pomáha asistent učiteľa. Dve vychovávateľky pracujú s deťmi v oddeleniach ŠKD.

               Na našej škole pracuje špeciálny pedagóg, ktorý sa individuálne venuje deťom s poruchami učenia v rámci konzultačných hodín. Títo žiaci absolvujú "doučovanie" v predmetoch podľa potreby. Školský špeciálny pedagóg sa podieľa na vypracúvaní individuálneho plánu vzdelávania dieťaťa a na jeho výchove a vzdelávaní, poskytuje individuálne špeciálno-pedagogické služby. Školský špeciálny pedagóg ďalej poskytuje zákonným zástupcom konzultačné a poradenské služby. V nadväznosti na individuálny plán vzdelávania dieťaťa plní jeho čiastkové ciele v rodine, poskytuje konzultácie, odborné poradenské služby a metodickú pomoc pedagógom, sprostredkúva informácie a styk s poradenskými zariadeniami, predkladá návrhy a podnety na skvalitnenie a zefektívnenie výchovno-vzdelávacej práce so zdravotne postihnutými deťmi a s deťmi so špeciálno-pedagogickými potrebami.

               Výchovný poradca plní úlohy školského poradenstva v otázkach výchovy, vzdelávania a profesijnej orientácie detí, sprostredkúva prepojenie školy s poradenskými zariadeniami a inými odbornými zariadeniami zaoberajúcimi sa starostlivosťou o deti.

               Asistent učiteľa pomáha optimalizovať podmienky nevyhnutné na prekonávanie najmä zdravotných a sociálnych bariér dieťaťa pri zabezpečovaní výchovno-vzdelávacieho procesu.

           

          1. Organizácia prijímacieho konania

               Na základné vzdelávanie sa prijíma dieťa, ktoré splnilo podmienky na začatie plnenia povinnej školskej dochádzky o ktorého prijatie na základe zápisu požiadal zákonný zástupca do spádovej školy alebo inej školy podľa výberu

              Na základné vzdelávanie možno výnimočne prijať dieťa, ktoré nedovŕšilo šiesty rok veku, a to vždy po vyjadrení príslušného zariadenia výchovného poradenstva a prevencie a všeobecného lekára pre deti a dorast.

               O prijatí dieťaťa na základné vzdelávanie rozhodne riaditeľ školy do 31. mája, ktorý predchádza školskému roku, v ktorom sa má základné vzdelávanie začať.

               Do prvého ročníka základnej školy sa prijíma dieťa, ktoré dovŕšilo šiesty rok veku a dosiahlo školskú spôsobilosť.

              Ak nemožno umiestniť dieťa do základnej školy, riaditeľ tejto školy informuje zákonného zástupcu dieťaťa a príslušný orgán miestnej štátnej správy v školstve, ktorý následne určí školu, v ktorej bude dieťa plniť povinnú školskú dochádzku, alebo zabezpečí inú formu jeho vzdelávania.

               O prijatí dieťaťa so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami rozhoduje riaditeľ školy na základe písomnej žiadosti zákonného zástupcu a písomného vyjadrenia zariadenia výchovného poradenstva a prevencie, vydaného na základe diagnostického vyšetrenia

          dieťaťa. Riaditeľ školy pred prijatím dieťaťa so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami do školy so vzdelávacím programom pre žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami poučí zákonného zástupcu o všetkých možnostiach vzdelávania jeho dieťaťa.

           

          1. Dlhodobé projekty

          Infovek

             Využitie informačno – komunikačných technológií vo výchovno – vyučovacom procese. Pripraviť mladú generáciu pre život a uplatnenie sa na trhu práce nielen na Slovensku ale aj v celej  Európskej únii.

          Cesta k emocionálnej zrelosti

             Program sa zameriava na univerzálne posilňovanie vlastných osobnostných a emocionálnych kapacít dieťaťa tak, aby bolo samo schopné vyhnúť sa sociálno - patologickým nástrahám v období svojho dospievania

          Protidrogový PEER program

              Zameriava sa  na nácvik efektívneho riešenia konfliktov medzi žiakmi bez intervencie učiteľa.

           

          Vzdelávacie poukazy

             Projekt je zameraný na podporu záujmového vzdelávania. Zapojením sa do krúžkovej činnosti žiaci zmysluplne využívajú  voľný čas.

          Zdravá škola

             Zdravá škola je projekt na podporu zdravia a výchovy k zdravému spôsobu života. Vznikol z potreby usporiadať život v školách v duchu toho, čo sa dnes vie o výchove a o zdraví. Vychádza z presvedčenia, že k výraznej premene a trvalej zmene nevedú len dobre myslené zmeny týkajúce sa čiastkových oblastí života škôl, nárazové akcie alebo práca jedného, či dvoch učiteľov. K tomu vedie len vedomý a premyslený program zmien, ktorý postupne zasahuje všetky oblasti života škôl.

          Škola dobrých skutkov

             Projekt  spoločnosti  Whirpool   Slovakia,  pod záštitou  MŠ SR bol zameraný na podporu dobrých  skutkov a na pomoc deťom v detských domoch.

          Projekt CESTA

             Cieľom je poukázať a snažiť sa riešiť problémy, ktoré vznikajú pri citovom dozrievaní mladých ľudí v období puberty.

           

          Enwin projekt - separovaný odpad

             Všetky triedy sa zapájajú do zberu starého papiera a plastových fliaš. V rámci školy vyhodnocujeme pravidelne najaktívnejšie triedy a jednotlivcov, ktorí získajú finančnú odmenu.

          Symbol krásy a zdravia - Anorexia?

            Projekt zameraný na šírenie osvety a pomoci mládeži pri poruchách príjmu potravy bol realizovaný formou výtvarnej súťaže.

          Daj si vodu z vodovodu

            Projekt podporujúci zdravý životný štýl a pitný režim na škole aj v domácnostiach. Je zameraný na uprednostňovanie pitia pitnej vody pred sladenými nápojmi obsahujúcimi konzervačné látky a balenými v plastových fľašiach, ktoré znečisťujú životné prostredie

          Krok za krokom

          Tento program je medzinárodným programom, ktorý sa  orientuje  na uplatnenie pedagogického prístupu zameraného  na rozvoj osobnosti  dieťaťa a na vytváranie podmienok pre  účasť rodičov a komunity vo  výchovno-vzdelávacom   procese.

          Kultúrne poukazy

          Projekt kultúrnych poukazov má ambíciu dostať deti a mládež do divadiel, galérií, knižníc… Cieľom projektu je naučiť deti a mládež už do útleho detstva vnímať kultúru ako súčasť bežného života.

          Environmetálny projekt „Baterky na správnom mieste.“

             Projekt upozorňuje na dôležitosť separácie bateriek a akumulátorov z komunálneho odpadu, poskytuje informácie o možnostiach triedenia nebezpečného odpadu, ktorého rozhodujúcu časť tvoria opotrebované batérie a akumulátory. Správnou separáciou je možné znížiť ich výskyt v komunálnom odpade, čím zníži aj riziko ohrozenia životného prostredia a zdravia človeka.

          Vianočné tvorivé dielne

             Každoročne začiatkom decembra žiaci zhotovujú rôzne darčekové predmety, ktoré potom ponúkajú  spolužiakom aj rodičom. Výťažkom z vianočnej burzy je zbierka pre postihnuté deti.

          Škola v prírode

             je každoročnou neoddeliteľnou súčasťou výchovy a vzdelávania žiakov 2.- 4. ročníka.

          Základný plavecký výcvik

             uskutočňujeme každoročne v rámci vyučovania telesnej výchovy na 1. stupni.

          Lyžiarsky kurz

             realizujeme vzhľadom k malému počtu tried vždy raz za dva až tri roky tak, aby sa ho mohli zúčastniť žiaci hlavne v  7. a 8. ročníku.

          Deň otvorených dverí

             Je určený nielen pre rodičov našich žiakov, ale tiež pre širokú verejnosť.  Počas vyučovania môžu prísť do školy a sledovať žiakov pri práci.

           

          1. Spolupráca s rodičmi a inými subjektmi

          Každodenný a základný spôsob informovania rodičov prebieha prostredníctvom žiackych knižiek. Okrem  toho sa pravidelne konajú triedne schôdzky Združenia rodičov a konzultácie v priebehu školského roka. Podľa potreby sa uskutočňujú ďalšie schôdzky s rodičmi – napr. pred školou v prírode a inými akciami. Samozrejmosťou je telefonický, elektronický i osobný kontakt tak, aby výchova a vzdelávanie detí prebiehali v čo najužšej spolupráci medzi rodinou a školou. Rodičia sú o činnosti školy informovaní prostredníctvom webovej stránky školy www.zsvbielice.edupage.org.

          Každoročne organizujeme dni otvorených dverí a návštevu detí z materskej školy, pri ktorej si môžu pozrieť nielen  budovu školy, ale i vyučovacie hodiny  v triedach na 1. stupni.

          Občianske združenie Rodičia a priatelia školy je organizácia, ktorá združuje zástupcov rodičov žiakov jednotlivých tried, a finančne pomáha pri vybavovaní školy novými učebnými pomôckami.

          V súlade so zákonom 245/2008 Zb. bola ustanovená Rada školy. V nej sú 2 zvolení zástupcovia pedagogických zamestnancov, 1 zástupca ostatných zamestnancov školy, 4 zástupcovia rodičov a 4 delegovaní zástupcovia zriaďovateľa.

          V oblasti bezpečnostnej a dopravnej výchovy spolupracujeme s Políciou SR a s Mestskou políciou. Veľmi dôležitá je tiež naša spolupráca s CPPPaP, ktorá nám pomáha v práci so žiakmi so špecifickými potrebami učenia, a s odborom sociálnych vecí a rodiny. Úzko spolupracujeme s CVČ Relax Partizánske, ART-P Centrom Partizánske, Hvezdárňou Partizánske, OR SAŠŠ  a ostatnými školami v regióne.

          1. Priestorové a materiálno–technické podmienky školy

                 Budova školy má dva pavilóny,  telocvičňu s priľahlým športovým areálom, multifunkčným ihriskom a školským dvorom. Škola má  klasických 12 učební a 6 odborných učební. Okrem kmeňových tried  máme učebňu fyziky a chémie, učebňu výpočtovej techniky, hudobnej výchovy, učebňu cudzích jazykov, učebňu na premietanie filmov a DVD, dielňu, cvičnú kuchynku, 2 učebne sú vyhradené pre ŠKD. Tieto odborné učebne umožňujú realizovať učebné osnovy a zvolené učebné varianty. V rámci projektu revitalizácia školských knižníc sme vybudovali školskú knižnicu. Na pohybové aktivity žiaci využívajú telocvičňu, multifunkčné ihrisko, športový areál s dvomi basketbalovými ihriskami, hádzanárskym ihriskom.

               Školské stravovanie je zabezpečené v školskej jedálni, ktorá je súčasťou školy a nachádza sa v jednom z pavilónov. Na škole je dodržiavaný pitný režim – žiaci môžu kedykoľvek piť prinesený čaj, prípadne vodu z vodovodu, ktorá je po hygienickej stránke výborne vyhovujúca.

           

          1. Škola ako životný priestor

           

               Ak chce škola učiť to, čo človek potrebuje pre kvalitný život, ona musí byť v prvom rade priestorom pre kvalitný život človeka. Aby sa žiaci, pedagogickí a nepedagogickí pracovníci cítili v škole čo najpríjemnejšie, kladieme dôraz na upravené a estetické prostredie tried,  chodieb i celého školského areálu. Škola ako životný priestor nie miesto, kde sa učí, ale kde sa žije. Preto aktuálne informácie o aktivitách školy, výsledkoch našich žiakov uverejňujeme nielen na informačných tabuliach a nástenkách, ale aj na webovej stránke školy. Budovanie priateľskej atmosféry medzi žiakmi navzájom a medzi žiakmi a pedagógmi, medzi pedagógmi a rodičmi a širokou verejnosťou  je jedným z našich cieľov.

           

           

          1. Podmienky na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri výchove a vzdelávaní

           

                 Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci predstavuje významnú oblasť sociálnej politiky Európskej únie. Na našej škole vytvárame bezpečné a zdraviu vyhovujúce podmienky v priestoroch na vyučovanie. Priestory školy sú bezpečné a zdraviu vyhovujúce. Na začiatku školského roka sú pedagogickí pracovníci a žiaci poučení o bezpečnosti pri práci v triedach, laboratóriách, odborných učebniach a telocvičniach, o bezpečnom správaní počas prestávok. Osobitné poučenie o bezpečnosti a ochrane zdravia vždy predchádza školským výletom, exkurziám, školám v prírode a ďalším akciám organizovaných školou.

                Všetci zamestnanci školy pravidelne absolvujú školenie a bezpečnosti pri práci a požiarnej ochrane. Pravidelne sú vykonávané kontroly bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci a odborné prehliadky elektrického a plynového zariadenia, bleskozvodov a telocvičného náradia.

              Systém zabezpečovania  bezpečnosti a ochrany zdravia na škole je podrobne rozpracovaný ako súčasť školského poriadku a vnútorného poriadku školy.

           

           

          1. charakteristika školského vzdelávacieho programu

           

          1. Pedagogický princíp školy

           

          • Výchovno-vzdelávaciu činnosť smerovať k príprave žiakov na život, ktorý od nich vyžaduje, aby boli schopní kriticky a tvorivo myslieť, rýchlo a účinne riešiť problémy.
          • Pripraviť človeka rozhľadeného, vytrvalého, schopného kooperovať a pracovať v tíme, schopného sebamotivácie k celoživotnému vzdelávaniu.
          • Dosiahnuť zvýšenie gramotnosti v oblasti IKT žiakov v našej škole.
          • Zabezpečiť kvalitnú prípravu žiakov v cudzích jazykoch so zreteľom na možnosti školy, so zameraním na komunikatívnosť a s ohľadom na schopnosti jednotlivých  žiakov.
          • Formovaťu žiakov tvorivý životný štýl, vnútornú motiváciu, emocionálnu inteligenciu, sociálne cítenie a hodnotové orientácie.
          • Vychovávať žiakov v duchu humanistických princípov.
          • V spolupráci s rodičmi vychovať pracovitých, zodpovedných, morálne vyspelých a slobodných ľudí.
          • Dať šancu každému žiakovi, aby sa rozvíjal podľa svojich schopností a bolo mu umožnené zažiť úspech.
          • Zabezpečiť podmienky na vzdelávanie žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami tak, aby mali rovnocenný prístup vo vzdelávaní.

           

          1. Zameranie školy a stupeň vzdelania

           

          • Chceme, aby u nás v škole bolo dobre žiakom a učiteľom.
          • Chceme spoločne spoznávať, prežívať a tvoriť v príjemnom a bezpečnom prostredí.
          • Nebránime sa súťaživosti, ale podporujeme taktiež spoluprácu a vzájomnú komunikáciu.
          • Chceme vychovávať žiakov k spolupatričnosti s obcou, mestom a regiónom.

               Podľa podmienok školy, možností a potrieb žiakov a požiadaviek rodičov je zameranie školy vyjadrené v podobe 4 vzdelávacích priorít:

          1. Poskytovať kvalitné základné vzdelanie zamerané  na schopnosti žiakov.
          2. Podporovať rozvíjanie pohybových, výtvarných, praktických schopností žiakov v školských a mimoškolských aktivitách.
          3. Pomáhať žiakom so špeciálnymi vzdelávacími potrebami.
          4. Rozvíjať komunikačné zručnosti žiakov:
          5. v materinskom jazyku,
          6. v cudzích jazykoch,
          7. v informačných a komunikačných technológiách,
          8. v sociálnych vzťahoch

           

          Stupeň vzdelania:  ISCED 2

           

          1. Profil absolventa

                Absolvent našej školy:

           

          • by mal svojím vystupovaním robiť dobré meno škole,
          • byť usilovný,svedomitý, samostatný, čestný,
          • byť schopný vytvárať dobré medziľudské vzťahy,
          • byť schopný hodnotiť  svoju úlohu v škole, v rodine a v spoločnosti,
          • byť schopný starať sa o svoje fyzické i psychické zdravie,
          • vedieť uzatvárať kompromisy,
          • byť schopný vyhľadávať, hodnotiť a využívať pri učení rôzne zdroje informácií,
          • osvojiť si metódy štúdia a práce s informáciami,
          • poznať metódy prírodných vied (hypotéza, experiment, analýza) a diskutovať o prírodovedných otázkach,
          • mať schopnosť presadzovať ekologické prístupy pri riešení problémov,
          • mať schopnosť vnímať dejiny vlastného národa vo vzájomnom prepojení s vedomosťami zo všeobecných dejín,
          • dobre ovládať slovenský jazyk a sám sa starať o kultúru svojho písomného a ústneho vyjadrovania,
          • ovládať dva svetové jazyky,
          • mať schopnosť vnímať umenie, snažiť sa porozumieť mu a chrániť umelecké prejavy,
          • byť  si vedomý svojich kvalít, byť pripravený uplatniť sa v zamestnaní a byť zodpovedný za svoj život. 

           

          1. Pedagogické stratégie

           

          Kompetencia (spôsobilosť)  k celoživotnému učeniu sa

          • využívame čo najväčšie množstvo dostupných zdrojov informácií (učebnice, internet, časopisy, knižnicu, exkurzie, vychádzky a pod.);
          • uplatňujeme individuálny prístup k žiakom. Vo vyučovaní zaraďujeme metódy podporujúce tvorivosť žiakov (prezentácia projektov);
          • vedieme žiakov k využitiu osvojených poznatkov v reálnom živote;
          • vedieme žiakov k účasti na súťažiach a olympiádach;
          • vedieme žiakov k hodnoteniu a seba hodnoteniu, k aplikácii výsledkov učenia do praxe;
          • vytvárame podnetné prostredie založené na vzájomnej dôvere učiteľov a žiakov;
          • vediem žiakov k uvedomeniu si potreby celoživotného vzdelávania;
          • používame čo najviac prvky pozitívnej motivácie (povzbudenie, pochvala).

           

          Kompetencia (spôsobilosť)  riešiť problémy

          • vytvárame problémové situácie, na nich učíme žiakov stratégiu riešenia problémov;
          • podporujeme rôzne riešenia problémov (vrátane obhajoby);
          • pri riešení problémov učíme žiakov vyhľadávať, spracovávať a používať potrebné informácie z rôznych zdrojov;
          • učíme žiakov nebáť sa problémov;
          • pri riešení problémov využívame tímovú spoluprácu;
          • zapájame žiakov do organizácie mimovyučovacích aktivít;
          • využívame medzipredmetové vzťahy na riešenie problémov;
          • netolerujeme agresívne, hrubé, vulgárne a nezdvorilé prejavy žiakov, zamestnancov a rodičov, kladieme dôraz na jazykovú čistotu prejavu;
          • vyžadujeme dodržiavanie pravidiel stanovených školským poriadkom;
          • pomáhame novým žiakom v zapájaní sa do kolektívu;
          • podporujeme priateľské vzťahy žiakov rôzneho veku;
          • učíme žiakov asertívnemu správaniu;
          • zameriame sa na rozvíjanie komunikačných schopností žiakov v materinskom a cudzom jazyku, informačných technológiách;
          • učíme žiakov vhodnou formou obhajovať svoj názor, ale aj vypočuť si názor iných a premýšľať o ňom;
          • učíme žiakov komunikovať v krízových situáciách;
          • učíme žiakov prezentovať výsledky svojej práce;
          • umožňujeme žiakom zúčastniť sa rôznych súťaží a olympiád, prezentovať svoje názory a postoje;

           

          Sociálne  komunikačné kompetencie (spôsobilosti)

          • podporujeme vzájomnú pomoc žiakov pri učení;
          • učíme žiakov pracovať v tímoch, spolupracovať a striedať rôzne úlohy v skupine, práca každého žiaka musí byť prínosom pre celú skupinu;
          • schopnosť spolupracovať rozvíjame aj pri najrôznejších spoločenských mimo vyučovacích akciách školy (vianočná besiedka, školský klub, práca v krúžkoch a iné);
          • vedieme žiakov k dodržiavaniu dohodnutých pravidiel;
          • podporujeme integráciu žiakov so ŠVVP;
          • monitorujeme a diagnostikujeme sociálne vzťahy v triede, skupine, rodine;
          • využívame pomoc a skúsenosti odborníkov (výchovného poradcu, CPPPaP, sociálnu komisiu, políciu, koordinátora prevencie);

           

          Kompetencie (spôsobilosti) občianske

           

          • zoznamujeme žiakov s právami a povinnosťami dieťaťa, vedieme žiakov k zodpovednosti za svoje správanie;
          • netolerujeme sociálno-patologické prejavy správania (agresivita, šikanovanie, drogy, kriminalita ...) a prejavy rasizmu, xenofóbie a nacionalizmu a snažíme sa im predchádzať a odhaľovať ich;
          • vedieme žiakov k tomu, aby rešpektovali individuálne, kultúrne a náboženské rozdiely medzi ľuďmi;
          • zapájame žiakov do aktivít v oblasti výchovy k ľudským právam organizovaním besied, súťaží, tematických výstav, návštev divadelných predstavení a výchovných koncertov s tematikou ľudských práv;
          • snažíme sa v škole vytvárať priaznivé multikultúrne prostredie (prostredníctvom chápajúceho a kritického spôsobu štúdia jednotlivých kultúr napomáhame žiakom porozumieť iným kultúram);
          • výchovu k ľudským právam sa snažíme  usmerňovať tak, aby sa stala integrálnou súčasťou celoživotného procesu podpory a ochrany ľudských práv, aby podporila hodnotu človeka ako ľudského jedinca a rozvoj medziľudských vzťahov v demokratickej spoločnosti;
          • ponúkame žiakom pozitívne aktivity (kultúrne, športové a i.) ako protipól nežiaducim patologickým javom, rozvíjame ducha fair play;
          • zoznamuje žiakov so zdravým životným štýlom (stravovacie návyky, protidrogová prevencia, potreba telesného pohybu, plavecký výcvik, lyžiarsky výcvik);
          • podporujeme ekologické myslenie žiakov ( ochrana životného prostredia, Deň Zeme, zber papiera, triedenie odpadu, prírodovedné vychádzky, ...);
          • zoznamujeme žiakov so základmi prvej pomoci, s prevenciou a riešením krízových situácií;
          • obklopujeme žiakov esteticky podnetným a zdravým prostredím, na tvorbe ktorého sa sami podieľajú.

           

          Kompetencie (spôsobilosti) pracovné

          • zoznamujeme žiakov so základnými pracovnými návykmi a materiálmi;
          • vedieme žiakov k dodržiavaniu zásad bezpečnosti práce, učíme žiakov bezpečne a hospodárne používať materiál, nástroje a vybavenie;
          • vedieme žiakov k objektívnemu sebahodnoteniu a posúdeniu reálnych možností pri profesionálnej orientácii;
          • rôznymi formami zoznamujeme žiakov s jednotlivými profesiami (besedy so zástupcami škôl, burzy stredných škôl, exkurzie a pod.).

           

          1.  Zabezpečenie výučby pre žiakov so špeciálnymi potrebami

                      Vzdelávame a sme otvorení pre vzdelávanie žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami. Vytvárame priestor pre rozvoj osobnosti každého žiaka.

                      Pri práci so žiakmi so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami je nutná spolupráca školy, žiaka, jeho rodiča a špeciálneho pedagóga. V rámci školy ide o spoluprácu triedneho učiteľa, ostatných vyučujúcich žiaka, špeciálneho pedagóga, výchovného poradcu a vedenie školy. Menovaní spolu s pracovníkmi CPPPaP  spolupracujú pri riešení problémov týkajúcich sa vzdelávania týchto detí. Veľký význam pre úspešné vzdelávanie má spolupráca a komunikácia medzi školou a rodinou žiaka. Za potrebné tiež považujeme skvalitňovanie odbornosti pedagogických pracovníkov.

                      O zaradení žiaka so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami do školy rozhoduje riaditeľ po dohode so zákonným zástupcom žiaka na základe lekárskeho a špeciálno-pedagogického vyšetrenia s prihliadnutím k možnostiam školy (asistent učiteľa, spolupráca s CPPPaP, spolupráca so špeciálnym pedagógom, spolupráca s rodičmi a pod.).

                      Vzdelávanie žiakov so špecifickými poruchami učenia a správania:

               Na základe vyšetrení a doporučení CPPPaP sú žiaci zaraďovaní do starostlivosti špeciálneho pedagóga a asistenta učiteľa. V prípade, že CPPPaP odporučí žiaka vzdelávať podľa Individuálneho výchovno-vzdelávacieho programu (IVVP), špeciálny pedagóg v spolupráci vyučujúcim vypracujú IVVP, podľa ktorého sa s dieťaťom v priebehu školského roka pracuje. V ňom uvádzame závery a odporučenia z vyšetrenia CPPPaP, na čo konkrétne sa zameriame, pomôcky, ktoré sa pri náprave budú používať, spôsob hodnotenia. Pri klasifikácii týchto žiakov prihliadame k vývojovej poruche a hodnotíme s toleranciou.

                      Vzdelávanie žiakov so zdravotným postihom bude prebiehať v triedach formou individuálnej integrácie. Dôraz budeme tiež klásť na oboznámenie všetkých pedagógov, ale aj spolužiakov s daným postihnutím (prednášky, konzultácie, triednické hodiny).

                      Vzdelávanie žiakov s nadaním:

                Škola rozvíja talent a nadanie žiakov. Pre nadaného žiaka vyučujúci pripravuje a zadáva školské práce, ktoré odpovedajú a rozvíjajú úroveň jeho schopností. Nadaným žiakom umožňujeme:

          • individuálnu prácu s náučnou literatúrou,
          • riešenie problémových úloh,
          • náročnejšie samostatné úlohy, referáty,
          • práca pri počítači podľa vzdelávacích programov.

               Žiaci sú podľa talentu a nadania zapájaní do rôznych súťaží a olympiád.

               Usmerňujeme žiakov v osobnostnej výchove, vedieme ich k rovnakému prístupu k menej nadaným spolužiakom, k tolerancii a ochote pomáhať slabším.

                      Zaradenie nadaných žiakov do základného vzdelávania vyžaduje od učiteľov náročnejšiu prípravu na vyučovanie v jednotlivých vyučovacích predmetoch.

           

          1. Začlenenie prierezových tém

           

          téma

           

          skratka

          Osobnostný  a sociálny rozvoj

          OSR

          Environmentálna výchova

          ENV

          Mediálna výchova

          MDV

          Multikultúrna výchova

          MuvV

          Dopravná výchova – výchova k bezpečnosti v cestnej premávke

          DVa

          Ochrana života a zdravia

          OZO

          Regionálna výchova a tradičná ľudová kultúra

          rlk

          Tvorba projektu a prezentačné zručnosti

          TBZ

           

          Zoznam použitých skratiek vyučovacích predmetov

           

          skratka

          Názov predmetu

          ANJ

          Anglický jazyk

          BIO

          Biológia

          DEJ

          Dejepis

          ETV

          Etická výchova

          GEG

          Geografia

          HUV

          Hudobná výchova

          INF

          Informatika

          MAT

          Matematika

          NBV

          Náboženská výchova

          OBN

          Občianska náuka

          RGV

          Regionálna výchova

          SJL

          Slovenský jazyk a literatúra

          DOV

          Dopravná výchova

          TSV

          Telesná  a športová výchova

          VYV

          Výtvarná výchova

          SEE

          Svet práce

          THD

          Technika

          VUM

          Výchova umením

          MDV

          Mediálna výchova

          VDO

          Vedenie domácnosti

          RUJ

          Ruský jazyk

           

          Prierezové témy a ich tematické okruhy sú integrované do vyučovacích predmetov v jednotlivých  ročníkoch.

           

          1. systém vnútornej kontroly a hodnotenia

           

               Vnútorný systém hodnotenia kvality zameriame na tri oblasti:

          1. Hodnotenie žiakov

          2. Hodnotenie pedagogických zamestnancov

          3. Hodnotenie školy

           

          Všeobecné zásady hodnotenia

           

          • Pri hodnotení vzdelávacích výsledkov žiakov postupuje škola v súlade s ustanoveniami § 55 a § 56 školského zákona.
          • Žiaka hodnotíme priebežne, a tým mu poskytujeme bezprostredne spätnú väzbu (aj neverbálnu), aby efektívne postupoval vo svojom vzdelávaní a mal príklad pre vlastné sebahodnotenie.
          • Chceme, aby hodnotenie bolo pozitívne, spravodlivé a pre žiakov motivujúce, preto sa snažíme žiakov povzbudzovať a vyzdvihovať ich úspechy (a kritiku uskutočňovať neverejne).
          • Nehodnotíme žiaka, ale jeho snahu a výkon.
          • Pri priebežných hodnoteniach používame rôzne formy, od klasifikácie, cez bodové hodnotenie, slovné hodnotenie, vzájomné hodnotenie žiakov až po seba hodnotenie žiakov.

           

          Formy overovania vedomostí a zručností

           

          • Skúšanie, testy, samostatné práce, štvrťročné práce.
          • Práce na hodine, domáce úlohy, referáty, výrobky a práce žiakov.
          • Projekty, skupinové práce.
          • Práce s pomôckami (slovníky, encyklopédie, literatúra, prístroje).
          • Pracovné listy.
          • Práca na PC.
          • Laboratórne práce.
          • Riadený rozhovor.
          • Prezentácie.
          • Olympiády, súťaže.

           

          Kritéria hodnotenia skupinovej práce

           

          • Seba hodnotenie.
          • Schopnosť spolupracovať.
          • Vymedzenie úloh.
          • Dodržanie stanovených úloh.
          • Zapojenie menej aktívnych žiakov.
          • Pozitívne hodnotenie pracovných vzťahov.
          • Schopnosť diskutovať.
          • Schopnosť načúvať a prijať myšlienku a názor druhého.
          • Rozvoj pozitívnej komunikácie.
          • Schopnosť argumentovať.
          • Schopnosť prijať kritiku.
          • Formovať a prezentovať vlastný názor.
          • Vzájomné hodnotenie.

           

           

          Kritéria hodnotenia projektu

           

          • Výber, získanie a spracovanie informácií.
          • Rôznosť zdrojov informácií.
          • Originalita, nápaditosť, tvorivosť.
          • Aktivita, prístup k práci.
          • Prezentácia a propagácia výsledku.
          • Splnenie zámeru projektu.
          • Úroveň obsahového a grafického spracovania.
          • Úroveň a forma výstupu.
          • Úroveň komunikácie a spolupráce.
          • „Časový horizont“.

           

          2. Vnútorný systém kontroly a hodnotenia zamestnancov

           

               Hodnotenie zamestnancov sa bude zakladať na bodovom hodnotení. Body sa budú prideľovať na základe:

          • Pozorovania (hospitácie)
          • Rozhovoru
          • Výsledkov žiakov, ktorých učiteľ vyučuje (prospech, žiacke súťaže, didaktické testy zadané naraz vo všetkých paralelných triedach, úspešnosť prijatia žiakov na vyšší stupeň školy a pod.)
          • Sledovania pokroku žiakov vo výsledkoch pod vedením učiteľa
          • Hodnotenia výsledkov pedagogických zamestnancov v oblasti ďalšieho vzdelávania, tvorby učebných pomôcok, mimoškolskej činnosti a pod.
          • Hodnotenia pedagogických a odborných zamestnancov manažmentom školy.
          • Vzájomného hodnotenia učiteľov (čo si vyžaduje aj vzájomné hospitácie a „otvorené hodiny“)
          • Hodnotenia učiteľov žiakmi

           

           3. Hodnotenie školy

           

               Cieľom hodnotenia školy je, aby žiaci a ich rodičia získali dostatočné a hodnoverné informácie o tom, ako zvládajú požiadavky na ne kladené, aby aj verejnosť vedela, ako škola dosahuje ciele, ktoré sú na žiakov kladené.

               Vlastné hodnotenie školy je zamerané na ciele, ktoré si škola stanovila v koncepčnom zámere rozvoja školy a v školskom vzdelávacom programe, ich reálnosť a stupeň dôležitosti a na posúdení ako škola spĺňa stanovené ciele.

               Na hodnotenie školy použijeme dotazníky, ktoré zadáme rodičom, žiakom i učiteľom. Našou snahou je získať spätnú väzbu na kvalitu školy. Otázky zameriame na možnosť kontaktovania sa so školou, dostatok informácií o škole, spokojnosť s prácou učiteľov, hodnotením žiakov a klasifikáciou, využitím mimo vyučovacieho času.

          Monitorujeme pravidelne:

          • podmienky na vzdelanie
          • spokojnosť s vedením školy a učiteľmi
          • prostredie - klímu školy
          • priebeh vzdelávania – vyučovací proces – metódy a formy vzdelávania
          • úroveň podpory žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami
          • výsledky vzdelávania
          • riadenie školy
          • úroveň výsledkov práce školy.

          Kritériom pre nás bude:

          • spokojnosť žiakov,
          • spokojnosť rodičov,
          • spokojnosť učiteľov 
          • kvalita výsledkov.

          Nástroje na zisťovanie úrovne stavu školy sú:

          • dotazníky pre žiakov a rodičov
          • dotazníky pre absolventov školy
          • analýza úspešnosti žiakov na súťažiach, olympiádach
          • SWOT analýza

           

           

          Plná verzia Školského vzdelávacieho programu je prístupná v riaditeľni školy.

    • Kontakty

      • Základná škola, Športovcov 372/21, 958 04 Partizánske
      • riaditeľka školy +421 / 038 7409559 e-mail zsvelkebielice@gmail.com vedúca školskej jedálne +421 / 038 7409351 administratívna pracovníčka +421 / 038 7409352 0911 409 353
      • 036125679
      • 2021604937
      • Športovcov 372/21, 958 04 Partizánske Slovakia
  • Fotogaléria

      zatiaľ žiadne údaje